دسته‌ها
Uncategorized

۶ سال حبس و جریمه نقدی؛ مهندسان چینی سارق فناوری میکرون نقره داغ شدند


دادگاهی در تایوان مهندسان «یونایتد مایکروالکترونیکس کورپوریشن» (UMC) را به علت سرقت اسرار تجاری شرکت آمریکایی «میکرون» و ارائه آن‌ها به شرکت فعال در چین که مورد حمایت دولت این کشور است، مجرم اعلام کرد.

سرقت مالکیت معنوی یکی از مشکلاتی است که شرکت‌های آمریکایی و دولت این کشور با چین دارند. دادگاه تایوان دستور داده که شرکت UMC جریمه ۳.۴ میلیون دلاری به میکرون پرداخت کند. سه مهندس درگیر در این سرقت، به ۴.۵ تا ۶.۵ سال زندان محکوم شدند و هر کدام از آن‌ها باید جریمه‌ای در حدود ۱۳۵ تا ۲۰۲ هزار دلار پرداخت کنند.

اگرچه دادگاه چنین حکمی را صادر کرده اما دولت چین این اتهام را رد می‌کند. در حالی شاهد اعلام نتیجه دادگاه هستیم که چین به علت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بدنبال افزایش فعالیت خود در صنعت نیمه‌رسانا است و قصد دارد تبدیل به یکی از بازیگران اصلی شود. بزرگترین شرکت چینی فعال در این حوزه، «SMIC» نزدیک به دو سال از رهبران این بازار یعنی سامسونگ و TSMC عقب‌تر است.

میکرون

میکرون پس مشخص شدن حکم دادگاه، اعلام کرده:

«سوءاستفاده از اسرار تجاری و انتقال آن‌ها به خارج از تایوان برای کل صنعت نیمه‌رسانای کشور مضر است و رقابت در آینده را تهدید می‌کند. برپایی دادگاه‌های بیشتر در آینده، دفاع از مالکیت معنوی را در تایوان تقویت می‌کند و نشان می‌دهد که به سوءاستفاده مجرمانه به درستی رسیدگی می‌شود.»

UMC در بیانیه‌ای به دادگاه تجدیدنظر اشاره کرده و همچنین خبر از این داده که اسرار تجاری میکرون را سرقت نکرده است. بر اساس اعلام جرم، دو مهندس به نام‌های «Rong Leh-tian» و «Kenny Wang» از طراحی میکرون برای کاهش زمان توسعه چیپ‌ها در UMC استفاده کرده‌اند. مهندس سوم، «J.T. Ho» علاوه بر فعالیت در این شرکت، اطلاعات را در اختیار «Fujian Jinhua Integrated Circuit Co»، شرکت چینی سازنده چیپ نیز قرار داده است.

Ho برای این اقدام خود مبلغ ۱۶۸,۷۰۰ دلار از شرکت‌های UMC و Jinhua دریافت کرده و UMC به Wang مبلغ ۵۰,۶۰۰ دلار و به Rong مبلغ ۵۴,۰۰۰ دلار پرداخت کرده است که البته تمام این مبالغ باید بازگردانده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *