دسته‌ها
Uncategorized

گردنه حیران کجاست | معرفی دیدنی ها و مسیر دسترسی + عکس


گردنه حیران یکی از مسیرهای تردد استان گیلان، یکی از سرسبزترین و زیباترین استان‌های کشور است که جاهای دیدنی بسیاری دارد. گیلان در طول سال، میزبان طیف وسیعی از گردشگران است که برای رفع خستگی و گشت و گذار در قلب طبیعت، دل به جاده می‌زنند و خود را از مسیرهای دور و نزدیک به این استان شمالی می‌رسانند. در میان تمام مناطق دیدنی استان گیلان، می‌توان گفت که گردنه حیران اهمیت استراتژیک و گردشگری بسیار زیادی برای ساکنان این استان شمالی کشور دارد.

هر آنچه درباره گردنه حیران بدانید:

گردنه حیران برای کدام استان است؟

منظره زیبا از روستاهای گردنه حیران

منبع عکس: Pinterest , نام عکاس: نامشخص

گردنه حیران بخش جدایی‌ناپذیر از استان گیلان شناخته می‌شود. شاید این گردنه در مسیر ارتباطی میان آستارا و اردبیل واقع شده باشد؛ اما جزو قلمرو استان گیلان محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که گردنه حیران آستارا به سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تقسیم می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حیران به‌معنای منطقه‌ای بوده که همواره توسط ابر و مه، احاطه می‌شود و ریشه آن از زبان تالشی بیرون آمده است؛ گردنه حیران هم از این قاعده مستثنی نبوده و در بیشتر فصل‌های سال، پوشیده از ابر و مه است.

البته فراموش نکنید که علت وجود ابر و مه در گردنه حیران به‌دلیل مرتفع بودن آن نیست؛ در حقیقت مرتفع‌ترین بخش گردنه حیران، فقط ۱۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و کارشناسان بسیاری اعلام کرده‌اند که رطوبت دریای خزر، اصلی‌ترین علت وجود ابر و مه در گردنه حیران و مناطق پیرامون آن به حساب می‌آید.

گردنه حیران کجاست؟

جاده دیدنی و رویایی گردنه حیران گیلان

منبع عکس: Pinterest , نام عکاس: نامشخص

گردنه حیران در میان جاده ارتباطی آستارا و اردبیل قرار دارد؛ این گردنه از سویی توسط جنگل احاطه شده و از سویی دیگر مشرف به دره‌ای نسبتا عمیق است؛ بنابراین می‌توان گفت که از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار است. رود ارس نیز از درون دره موردنظر عبور می‌کند و مرز میان جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان هم محسوب می‌شود.

جالب است بدانید که پیرامون گردنه حیران، سه روستای ونه‌بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین قرار گرفته‌اند که اهمیت حفاظتی سیاسی و جغرافیایی زیادی برای استان گیلان دارند.  

هنگامی که وارد مسیر گردنه حیران شوید، تونل‌هایی از ابر و مه، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. همچنین وجود حیوانات اهلی در کنار جاده و سرسبزی مسیر می‌تواند احساس بسیار خوبی را به شما ببخشد.

موقعیت جغرافیایی گردنه حیران موجب شده تا شغل بیشتر مردم ساکن در آن، کشاورزی و دامپروری باشد. البته وجود مناظر فوق‌العاده جذاب در آن و گسترش فضاهای گردشگری و همچنین ورود سرمایه‌گذاری‌های داخلی، نوید آینده‌ای درخشان‌تر برای این منطقه از استان گیلان می‌دهد. 

 رانندگی در گردنه حیران

با اینکه گردنه حیران، زیبایی‌های بسیار زیادی دارد؛ اما در هر سال شاهد انتشار اخبار متعددی درباره تصادف‌های رانندگی در آن هستیم که کام تمام مردم را تلخ می‌کند. این گردنه به‌دلیل آن که در بیشتر فصل‌ها، پوشیده از ابر و مه بوده و می‌توان گفت که نخستین بارش‌های برف استان گیلان را هم به خود می‌بیند، همواره به داشتن جاده‌ای لغزنده و پیچ‌های خطرناک شهرت دارد که همین مسئله باعث به وقوع پیوستن تصادف‌های جاده‌ای می‌شود؛ این تصادف‌ها در بیشتر مواقع با تلفات جانی و مالی زیادی همراه است.

شاید کمی کام شما تلخ شده باشد؛ اما اطلاع داشتن از این مسئله باعث می‌شود دقت بیشتری هنگام رانندگی به خرج دهید و با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از این جاذبه گردشگری استان گیلان، لذت ببرید.

در حقیقت شما زمانی می‌توانید از رانندگی در گردنه حیران لذت ببرید که در گام نخست، نسبت به سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنید و در ادامه هم از مهارت لازم در رانندگی، برخوردار باشید. توصیه می‌کنیم که بدون داشتن مهارت در رانندگی، دل را به جاده این گردنه زیبا و در عین حال، خطرناک، نزنید.

گردنه حیران در زمستان

غروب زیبای زمستانی در گردنه حیران آستارا واقع در استان گیلان

منبع عکس: wp.tag , اسم عکاس: نامشخص

همان اندازه که گردش در گردنه حیران می‌تواند در فصل بهار و تابستان، جذاب باشد، قطعا فصل زمستان این گردنه هم از جذابیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. البته فراموش نکنید که نخستین برف زمستان، بدون شک گردنه حیران را سفیدپوش خواهد کرد و همین مسئله می‌تواند در افزایش آمار تصادفات رانندگی، تاثیر مستقیم داشته باشد؛ اما سفیدپوش شدن درختان و حضور در یک منطقه کوهستانی، قطعا آرامش را به روح انسان، هدیه خواهد کرد.

توصیه می‌کنیم اگر در فصل زمستان قصد عبور یا بازدید از گردنه حیران را دارید، تجهیزات گرمایشی لازم را به‌همراه داشته باشید. همچنین بدون همراه داشتن زنجیر چرخ در فصل زمستان، راهی گردنه حیران نشوید.

تله کابین گردنه حیران 

تلکابین گردنه حیران

منبع عکس: Wikiloc , نام عکاس: نامشخص

با اینکه گردنه حیران و محیط اطراف آن، زیبایی بسیار زیادی دارند و می‌توانند نظر هر مخاطبی را به خود جلب کنند؛ اما آیا می‌دانید چه چیزی می‌تواند مهر تاییدی روی تمام این زیبایی‌ها باشد؟ قطعا با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و ناحیه کوهستانی گردنه حیران، وجود یک تله کابین برای توسعه گردشگری ضروری بود و باید بدانید که این اتفاق در سال ۱۳۹۰ رخ داد.

جای تردیدی نیست که باید تله کابین گردنه حیران را به‌عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های گردشگری توصیف کرد. بر اساس اطلاعات موجود، کلیه کابین‌ها و تجهیزات مربوط به راه‌اندازی تله کابین از کشور اتریش خریداری شده و در زمره ایمن‌ترین‌ها شناخته می‌شود.

هنگامی که سوار تله کابین شدید، باید بدانید که یک مسیر ۱,۵۰۰ متری فوق‌العاده جذاب در پیش روی شما قرار دارد و البته ۱,۷۲۰ متر هم از سطح دریا فاصله دارید؛ یک محیط کوهستانی با منظره‌ای زیبا که می‌تواند حال شما را خوب و تمام مشکلات را از ذهن بیرون کند. یکی از جالب‌ترین مکان‌هایی که خواهید دید را می‌توان قلعه شیندان (قلعه گور بابک) دانست که متعلق به دوره ساسانیان بوده و هم‌اکنون در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

تصویری زیبا و دیدنی از تلکابین گردنه حیران

منبع عکس: Pinterest , نام عکاس: نامشخص

بعید به نظر می‌رسد که قصد سفر به استان گیلان یا اردبیل را داشته باشید؛ اما از گردنه حیران و تلکابین فوق‌العاده‌ای که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند، بازدید نکنید. تلکابین گردنه حیران گیلان که با سرمایه‌گذاری قابل توجهی هم راه‌اندازی شد، هم‌اکنون به‌عنوان یکی از بهترین نقاط گردشگری کشور شناخته می‌شود و گردشگران زیادی هم در طول سال از آن، بازدید می‌کنند.

مسیر گردنه حیران

مسیر گردنه حیران را باید به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین مسیرهایی دانست که در کشور ما وجود دارد. مسیری پرپیچ‌وخم که از درون جنگل‌های هیرکانی شمال کشور می‌گذرد و سرسبزی آن، چشم هر مخاطبی را نوازش می‌دهد. در طول مسیر گردنه حیران، افراد محلی این منطقه مشغول فروش محصولات کشاورزی و فرآورده‌های محلی همانند عسل هستند.

عبور از دل جنگل‌های هیرکانی و دره موجود در اطراف گردنه حیران که در سویی دیگر، رود مرزی ایران و آذربایجان قرار دارد، جذابیت خاص خود را دارد. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مسیر گردنه حیران، لذت خواهید برد.

فاصله ماسال تا گردنه حیران

یکی دیگر از شهرهای توریستی استان گیلان، ماسال نام دارد که ییلاق فوق‌العاده زیبای آن با نام اولسبلنگاه هم برای بیشتر مردم، نامی کاملا آشنا است. ماسال به‌عنوان یک منطقه توریستی، گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند و شاید برای شما که تصمیم به سفر گرفته‌اید، بد نباشد که فاصله میان گردنه حیران و ماسال را هم بدانید.

فاصله ماسال تا گردنه حیران، معادل ۱۷۶ کیلومتر بوده و با سرعت میانگین ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، می‌توان گفت باید دو ساعت و نیم مسیر طولانی، اما زیبا را بپیمایید.

فاصله تهران تا گردنه حیران

در صورتی که قصد دارید از تهران به این منطقه زیبا سفر کنید، بد نیست فاصله و مدت زمان تقریبی سفر را بدانید. فاصله میان تهران و گردنه حیران، معادل ۶۳۳ کیلومتر بوده و با سرعت میانگین ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، پس از گذشت هفت ساعت و نیم به مقصد خود خواهید رسید و بهشت زمینی را در گردنه حیران، خواهید یافت.

تصاویر گردنه حیران

در ادامه تعدادی از تصاویر مربوط به گردنه حیران را برای مشاهده شما قرار داده‌ایم.

آیا از گردنه حیران اردبیل دیدن کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را با کجارو و همه کاربران به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

گردنه حیران در کدام استان قرار دارد؟

گردنه حیران بخشی از قلمرو استان گیلان محسوب می‌شود.

گردنه حیران از کدام امکانات تفریحی برخوردار است؟

علاوه بر طبیعت زیبا، تله‌کابین گردنه حیران به طول ۱۵۰۰ متر و ارتفاع ۱۷۲۰ متر از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

فاصله ماسال تا گردنه حیران چقدر است؟

فاصله ماسال تا گردنه حیران، معادل ۱۷۶ کیلومتر است.

فاصله تهران تا گردنه حیران چقدر است؟

فاصله میان تهران و گردنه حیران، معادل ۶۳۳ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *