دسته‌ها
Uncategorized

وزیر ارتباطات: فیلترینگ سایت‌ها به سیاق گذشته منسوخ شده است


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد ابزارهای ماهواره‌ای به‌زودی فراگیر می‌شوند و دیگر مسدود شدن سایت‌ها، راه‌حل محسوب نمی‌شود. محمد جواد آذری جهرمی گفت:«دیگر با فیلتر و فیلترینگ نمی‌توان جلوی شکاف بین نسل‌ها را گرفت و نباید انتظار داشت مسئولیت تربیت فرزندان افراد با حاکمیت باشد.»

به گزارش پیوست، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک دید و بازدید نوروزی که به‌شکل مجازی برگزار شد، درخصوص موضوع تربیت در فضای مجازی صحبت کرد. او اذعان کرد که تربیت در فضای مجازی هم مانند فضای حقیقی است. آذری جهرمی توضیح داد: «آن‌هایی که فکر می‌کنند مسئولیت تربیت فرزندانشان در فضای مجازی تنها با حاکمیت است، یک نگاه به فرزندان مسئولان راست و چپ کنند. خیلی‌ها توان تربیت فرزندان خودشان هم نداشتند. شما از آن‌ها انتظار تربیت جامعه را دارید؟»

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به منسوخ شدن فیلترینگ سایت‌ها گفت:

انسداد سایت‌ها به سیاق گذشته دیگر منسوخ است، چه با رمزنگاری‌های پیشرفته و چه با ابزارهای ماهواره‌ای که به‌زودی فراگیر می‌شود. این اعتقاد اکثر صاحب‌نظران است.

به‌گفته‌ی او، راهکار مؤثر در این فضا، تکیه بر جوان‌های خلاق و وارد شدن در رقابت‌ با پلتفرم‌های بین‌المللی است. آذری جهرمی اضافه کرد اگر موانع داخلی و تنگ‌نظری‌ها رفع شود، جوان‌های توانمندی در کشور داریم. جهرمی با اشاره به اینکه در حال حاضر علم دانش‌آموزان و نوجوانان در استفاده از فضای مجازی، از والدین خود بیشتر است، گفت:

این در جامعه ما چالش کوچکی نیست. شکاف بین نسلی در فضای مجازی جدی‌تر است. این شکاف را با فیلتر پر نمی‌کنند، با آموزش مداوم و مؤثر ترمیم می‌کنند. باید کارهای بنیادین انجام داد نه سطحی.

وزیر ارتباطات چندی پیش هم، در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد درخصوص جریان پیش‌آمده بر سر فیلترینگ اینستاگرام گفته بود:

…بنا بر اصل ۲۵ قانون اساسی، سانسور ممنوع است مگر با حکم قانون. قانون بر کلمه پالایش مصادیق مجرمانه به‌جای انسداد تأکید دارد. بسیاری از وب‌سایت‌هایی که در ایران مسدود شده‌اند، به‌صورت غیر قانونی فیلتر هستند. مسدودسازی وب‌سایت‌ها نه در اختیار قاضی است و نه در شان کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، و جزو حقوق عامه است.

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به اینکه چرا همیشه بار تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بر دوش شبکه‌های اجتماعی می‌افتد و سپس جریان‌هایی برای فیلتر آن‌ها شکل می‌گیرد، گفته بود:

همواره این هست که قبل از انتخابات حرکاتی برای محدودسازی شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. در اسفند ۹۱ کمیسیون امنیت مرکز ملی فضای مجازی مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که طی آن تمام فیلترشکن‌ها باید مسدود می‌شدند. در انتخابات ۹۴ مباحثی پیرامون وایبر صورت گرفت. در سال ۹۶ فشار زیادی برای فیلترینگ تلگرام صورت گرفت که موفق نبود. در انتخابات ۹۸ نسخه‌های فارسی تلگرام مسدود شدند و فشار به شبکه‌های اجتماعی بی‌ربط به انتخابات نیست. فقط اینستاگرام هم نیست. تمام شبکه‌های اجتماعی در معرض دیدگاه‌های مبارزه‌جویانه‌ای قرار می‌گیرد. برخی گروه‌های سیاسی، دستگاه‌هایی که در حوزه امنیت مسئولیت دارند، اعتقاد دارند که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند موجب بحران شوند و چون مدیریت بحران را مشکل می‌دانند راهکار مسدودسازی  را پیشنهاد می‌دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *