دسته‌ها
Uncategorized

منشأ ویروس کرونا و دلیل شیوع کووید 19 از نگاه ویدئویی جدید شامل تئوری توطئه


ویروس کرونا (کووید ۱۹) مدتی پیش از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) به‌عنوان ویروسی همه‌گیر معرفی شد و امروزه افراد در سراسر دنیا با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. این بیماری خطرناک تاکنون چند میلیون نفر را مبتلا کرده و صدها هزار نفر را نیز به کام مرگ کشانده است. به‌طور معمول هر گاه اتفاقی مهم در ابعاد جهانی رخ می‌دهد، تئوری‌های توطئه‌ی مربوط به آن نیز سر فضای مجازی درمی‌آورند. درمورد منشأ و نحوه‌ی پخش شدن ویروس کرونا تاکنون ادعاهای متعددی مطرح شده است. 

طی چند روز گذشته شاهد وایرال شدن ویدئویی جدید در فضای مجازی بوده‌ایم که به‌صورت ویژه روی کروناویروس متمرکز است و چند تئوری توطئه‌ی عجیب در بر دارد. در همین راستا تیم مدیریتی شبکه‌های اجتماعی مختلف طی چند روز اخیر در تلاش بوده‌اند ویدئوی موردبحث را برای جلوگیری از پخش اطلاعات نادرست و غیرعلمی درمورد کووید ۱۹ از پلتفرم‌های خود حذف کنند. 

ویدئوی ۳۰ دقیقه‌ای موردبحث تنها بخشی از فیلمی طولانی‌تر با نام Plandemic Movie یا Plandemic Documentary به‌شمار می‌آید که هنوز به‌طور کامل منتشر نشده است. در این ویدئو شاهد بیان برخی تئوری‌های توطئه‌ی عجیب و دور از ذهن هستیم که همگی به ویروس کرونا ارتباط دارند. در این ویدئو فردی که خود را زیست‌شناس معرفی می‌کند به بیان ادعاهایی جدید می‌پردازد. یکی از نهادهایی که در حوزه‌ی سنجش حقیقت ویدئوها تحقیق می‌کند می‌گوید فردی که در این مستند ۳۰ دقیقه‌ای حضور پیدا کرده، سال‌ها است توسط جامعه‌ی توطئه‌پردازان حوزه‌ی بهداشت موردتوجه قرار می‌گیرد.

این ویدئو ادعا می‌کند که کروناویروس با هدف کسب سود از تولید واکسن، خلق شده است

خبرگزاری CNBC در رابطه‌با ویدئوی جدیدی که اخیرا در فضای مجازی وایرال شده است می‌‌نویسد: «ویدئوی موردبحث که حدودا ۲۶ دقیقه زمان دارد ظاهرا گزیده‌ی بخش‌هایی از مستند بزرگ‌تری است که انتشار نسخه‌ی کامل آن برای تابستان امسال برنامه‌ریزی شده. در این ویدئوی ۲۶ دقیقه‌ای شاهد بیان ادعاهایی درمورد منشأ اصلی ویروس کرونا و نحوه‌ی شیوع آن در سراسر دنیا هستیم. ویدئو در تلاش است استدلال کند که دنیاگیری ویروس کرونا با هدف کسب سود از تولید واکسن‌ها خلق شده است. البته این تنها یکی از ادعاهای جدید است و ویدئوی یادشده ادعاهای دیگری را نیز مطرح می‌کند که با گفته‌های مقام‌های رسمی حوزه‌ی بهداشت، در تضاد قرار دارند. در ویدئوی ۲۶ دقیقه‌ای یادشده اعلام می‌شود که قرنطینه‌ی خانگی مردم سیستم ایمنی بدن آن‌ها را ضعیف می‌کند. این ویدئو همچنین می‌گوید استفاده از ماسک باعث مریض‌تر شدن مردم می‌شود».

در ویدئوی جدید، فردی با نام میکی ویلیز در حال مصاحبه با جودی میکوویتس دیده می‌شود؛ جودی میکوویتس فردی است که طی سال‌های اخیر به‌دفعات شاهد اقداماتی ضد واکسن از سوی او بوده‌ایم. ادعاهای جدیدی که میکوویتس مطرح کرده است تا حد زیادی با تئوری‌های توطئه‌ای که اخیرا توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند تطابق دارد. او طی سال‌های اخیر مدعی شده است واکسن‌ها برای شرکت‌ها بسیار پول‌ساز هستند و استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث آسیب‌رساندن به بدن انسان‌ها شود.

گفته می‌شود ویدئوی جدید وایرال‌شده نخستین بار در روز ۴ مه ۲۰۲۰ (۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) در شبکه‌های اجتماعی ویمیو و یوتیوب آپلود شده است. پس از ویمیو و یوتیوب شاهد ظاهر شدن این ویدئو در فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر بودیم. گفته می‌شود این ویدئو درمجموع میلیون‌ها بار توسط افراد در شبکه‌های اجتماعی مختلف مشاهده شده است. 

جودی میکوویتس: قرنطینه‌ی خانگی مردم، سیستم ایمنی آن‌ها را ضعیف می‌کند؛ استفاده از ماسک نیز باعث مریض‌شدن افراد می‌شود

توئیتر می‌گوید توئیت‌های جودی میکوویتس قوانین این شبکه‌ی اجتماعی را در زمینه‌ی اطلاعات نادرست کووید ۱۹ نقض نمی‌کنند و به‌همین دلیل نمی‌تواند آن‌ها را پاک کند. بااین‌حال توئیتر برای ویدئوی جدید میکوویتس از برچسب «غیرِ امن» استفاده کرده و هشتگ‌های مربوط‌به آن یعنی PlagueOfCorruption# و Plandemicmovie# را مسدود کرده است. توئیتر می‌گوید تاکنون به مدارکی دقیق دست نیافته است که نشان دهند حساب جودی میکوویتس در نقش یکی از اجزای کمپینی بزرگ‌تر برای انتشار اطلاعات غلط درمورد ویروس کرونا فعالیت کند. 

فیسبوک به‌صراحت گفته است ویدئوی یادشده قوانینش را نقض می‌کنند و به‌همین دلیل روند حذف کردن آن را به‌شکلی جدی آغاز کرده است. اما کاربران با سرعت بالا در حال آپلود مجدد ویدئو هستند و بنابراین پیدا کردن آن کار سختی به‌حساب نمی‌آید. فیسبوک شدیدا در تلاش است تا بتواند جلوی پخش ویدئو را بگیرد، اما در همین باز‌ه‌ی زمانی ویدئوی یادشده میلیون‌ها بار مشاهده شده است. در یوتیوب جست‌و‌جوی عبارت «Plandemic» به‌طور عمده محتوایی را بالا می‌آورد که ادعاهای مطرح‌شده در مستند موردبحث را نقض می‌کنند. اما در همان صفحه‌ی اول جست‌و‌جو نیز می‌توان خود ویدئو را پیدا کرد. میکوویتس در ویدئوی منتشرشده می‌گوید که مخالف واکسن نیست، اما در ادامه‌ی ویدئو می‌گوید که همین واکسن‌ها باعث مرگ میلیون‌ها نفر شده‌اند. 

شبکه‌های اجتماعی در حال حذف کردن این ویدئو از پلتفرم خود هستند

فیسبوک، توئیتر، یوتیوب و دیگر شبکه‌های اجتماعی بزرگ طی چند روز اخیر به‌دفعات میزبان ویدئوی جدید بوده‌اند و همین موضوع به وایرال شدن آن کمک شایانی کرده است. این شبکه‌های اجتماعی با تمام توان‌شان تلاش‌ کرده‌اند ویدئوی مربوطه را از روی پلتفرم خود حذف کنند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد رسانه‌ای شدن تلاش این شرکت‌ها برای حذف ویدئو، به وایرال‌تر شدن آن منتهی شده است. امروزه افراد زیادی درمورد محتوای این ویدئو کنجکاو شده‌اند و دنبال آن می‌گردند. 

ویدئوی ۲۶ دقیقه‌ای موردبحث همچنان در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود و تاکنون به‌طور کامل جلوی پخش آن گرفته نشده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این ویدئو در مواقعی خاص در یوتیوب و توئیتر هزاران بار توسط کاربران مختلف دیده شده است. چهارشنبه‌ی گذشته هشتگ Plandemic# در توئیتر به جمع هشتگ‌های محبوب پیوست. در همین راستا کاربران زیادی با انتقاد از توئیتر گفته‌اند که این شرکت قوانین آزادی بیان را نقض می‌کند. همین موضوع باعث شده است کاربران به بیان تئوری‌های توطئه‌ی دیگری درمورد علت حذف ویدئو از شبکه‌های اجتماعی مشغول شوند. 

مقاله‌های مرتبط

فیسبوک، توئیتر، یوتیوب و دیگر شبکه‌های اجتماعی که امروزه درگیر حذف ویدئوی یادشده از پلتفرم خود هستند، دلیل این کار را جلوگیری از شیوع اطلاعات نادرست درمورد ویروس کرونا بیان می‌کنند. توئیتر طی چند وقت اخیر اقدامات مختلفی انجام داده است تا میزان پخش ‌شدن اطلاعات نادرست را کاهش دهد، اما هنوز هم شاهد انتشار این اطلاعات هستیم. دنیاگیری ویروس کرونا روند حذف ویدئوها را کندتر کرده است؛ زیرا امروزه شرکت‌هایی نظیر فیسبوک با تعطیلی دفاتر کاری‌شان، کارمندان را به خانه فرستاده‌اند و بسیاری از مدیران آن‌ها توانایی کار کردن از راه دور را ندارند.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درمورد تئوری‌های توطئه‌ی ویروس کرونا دارید؟

آمار به‌روز، اطلاعیه‌های رسمی و هرآنچه را که لازم است درمورد ویروس کرونا بدانید در صفحه‌ی ویژه‌ی زومیت مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *