دسته‌ها
Uncategorized

محققان بیشینه سرعت امواج صوتی را محاسبه کردند: ۳۶ کیلومتر بر ثانیه


محققان برای اولین بار بیشترین سرعتی که امواج صوتی می‌توانند به آن برسند را محاسبه کردند که تقریباً ۳۶ کیلومتر بر ثانیه و نزدیک به دو برابر بیشتر از سرعت صوت در سطح زمین است.

محققان بریتانیایی دریافتند صوت می‌تواند حین عبور از هیدروژن فلزی که در هسته سیاره مشتری یافت می‌شود، به سرعت بسیار بیشتری نسبت به سطح زمین برسد. به گفته محققان امواج صوتی به دلیل چگالی بیشتر جامدات از آن‌ها بسیار سریع‌تر از هوا عبور می‌کنند.آلبرت انیشتین با نظریه نسبیت خاص حداکثر سرعتی که یک موج الکترومغناطیس می‌تواند به آن برسد را ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه (سرعت نور) تعیین کرد. تاکنون مشخص نشده بود که آیا امواج صوتی نیز بیشینه سرعت دارند یا خیر. حال محققان با انجام تحقیق جدید حداکثر سرعت صوت را محاسبه کردند.

محققان می‌گویند امواج صوتی از جامدات در قیاس با مایعات و گازها با سرعت بیشتری عبور می‌کنند. به همین دلیل است که می‌توان نزدیک شدن قطار را با قرار دادن گوش روی ریل آهن متوجه شد. محققان با استفاده از مدل‌های استاندارد فیزیکی و محاسبات پیچیده مکانیکی نشان دادند که امواج صوتی حین عبور از هیدروژن اتمی جامد به بالاترین سرعت می‌رسند.

این حالت از گاز فقط تحت فشار فوق العاده بالا (بالاتر از ۱ میلیون اتمسفر) یافت می‌شود که به گفته محققان در هسته سیاراتی مثل مشتری حکمفرماست. در چنین شرایطی هیدروژن تبدیل به فلزی با خصوصیات غیرعادی شده و همانند مس رسانای الکتریکی می‌شود.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Science Advances منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *