دسته‌ها
Uncategorized

فیلمگردی نوروز ۱۴۰۰؛ ژانر کمدی رومانتیک: آپارتمان


اگر می‌خواهید که برای دو ساعت تمام دنیا و اتفاقات بدش را فراموش کنید و سراغ یک حس‌وحال تازه و بسیار خوب بروید، پیشنهاد من برای شما فیلم The Apartment از بیلی وایلدر است.

اول از همه بگذارید حسابم را با آن‌هایی که به فیلم‌های کلاسیک علاقه‌ای ندارند صاف کنم. سینمای سیاه و سفید و غیرتجاری آن‌دوره از هالیوود باعث شد تا کارگردانان بزرگی مثل بیلی وایلدر که این فیلم و تعداد زیادی شاهکار دیگر مثل Some Like It Hot و Sunset Boulevard را کارگردانی کرده بتواند همان‌طور که می‌خواهد و بدون دخالت استودیوهای فیلم‌سازی دقیقا همان چیزی را بسازد که در ذهنش بوده و به عنوان یک هنرمند آن را خلق کرده.

فیلم آپارتمان در مورد یک فرد میان‌سال با روحیه‌ای رومانتیک و آرام است که در یک اداره بسیار بزرگ مشغول کار است. او که هیچ یار و دلبری ندارد خانه خود را شب‌ها به همکارانش که با زن‌ها ارتباط خوبی دارند اجاره می‌دهد و مانند یک شبگرد عاشق شب‌هایش را در خیابان‌های نیویورک سر می‌کند.

در این حین اتفاقات جالبی برای او رخ می‌دهد، او که زندگی در وجودش موج می‌زند و تمام کارهایش را با مسئولیت پذیری و عشق انجام می‌دهد بالاخره و پس از مدت‌ها انتظار در مسیر عشق قرار می‌گیرد و همین قضیه زندگی او را برای همیشه تغییر می‌دهد.

از قدیم گفتند که عاشق شدن بی دردسر نیست و کاراکتر اصلی که جک لمون اسطوره نقش آن را بازی کرده با شروع عشق اتفاقات عجیب و پردردسری را تجربه می‌کند که مسیر زندگی او را برای همیشه تغییر می‌دهد. عشقی که او تجربه می‌کند یکی از زیبا‌ترین و خالص‌ترین عشق‌هایی است که پرده نقره‌ای در تاریخ به خودش دیده.

جدا از این‌ها فضای فیلم، کاراکترهای مکمل و شخصیت‌های دیگری که در فیلم‌ حضور دارند همگی به دل شما خواهند نشست و باعث می‌شوند که زمان دو ساعته فیلم به سریع‌ترین شکل ممکن سپری شود. جدا از این‌ها سینماتوگرافی فیلم هم به شدت فوق‌العاده است و به لطف سیاه و سفید بودن کارگردان توانسته صحنه‌های عشق، شکست و موفقیت و سرخوردگی را به بهترین شکل ممکن پیدا کند.

آپارتمان در زمینه موسیقی هم می‌درخشد و همه این موارد در کنار هم باعث می‌شوند تا یک تجربه فوق‌العاده برای شما خلق شود که چه در زمینه داستانی و چه سینماتوگرافی و موسیقی نمونه آن را در سینمای حال و حاضر به هیچ عنوان ندیده‌اید. فیلم به ما این درس را می‌دهد که باید عاشق بمانیم و چه درسی بهتر از این برای سال جدید.

بیشتر بخوانید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *