دسته‌ها
Uncategorized

سونی نمی‌خواهد با مایکروسافت وارد بازی قیمت‌گذاری کنسول‌ها شود


خرداد ماه ۷ سال پیش، ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۳ مایکروسافت با افتخار قیمت کنسول جدیدش که ایکس باکس وان نام داشت را اعلام کرد: ۵۰۰ دلار به همراه کینکت نسل دوم. چند ساعت بعد و در کنفرانس E3 2013، جک ترتون، مدیرعامل وقت سرگرمی‌های تعاملی سونی آمریکا روی استیج رفت و پلی استیشن 4 را با برچسب قیمت ۴۰۰ دلاری، بدون دوربین اجباری، بدون نیاز به آنلاین شدن مداوم و هرگونه محدودیت دیگری که مایکروسافت برای ایکس باکس وان در نظر گرفته بود معرفی کرد.

مایکروسافت در همان روز نبرد آغاز نشده‌ی نسل هشتم را به سونی باخت و جک ترتون مثل یک گلادیاتور پیروز روی استیج از صدای سوت و هیجان خبرنگاران حاضر در کنفرانس پوزخند می‌زد. تاریخ اما همیشه درس‌های بسیاری دارد و مدیران فعلی مایکروسافت نمی‌خواهند از یک سوراخ دوبار گزیده شوند و همانطور که فیل اسپنسر گفته، منتظر قیمت‌گذاری سونی مانده‌اند.

پال تاسی از وبسایت فوربس تحلیلی در این رابطه ارائه داده که ارزش خواندن دارد. در ادامه ترجمه این مقاله را می‌خوانید.


در دوران معرفی کنسول‌های نسل بعد، پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس، ما وسط یک بازی عجیب گیر افتاده‌ایم. سونی و مایکروسافت، هر دو اطلاعاتی راجع به کنسول‌های نسل بعدشان منتشر کرده‌اند ولی نه تیم شفاف ایکس باکس و نه تیم راز نگه‌دار پلی استیشن راجع به یک موضوع حرفی به میان نیاورده‌اند: قیمت پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس.

حرف‌ها و حدیث‌هایی از هر دو سمت تاکنون شنیده شده. اول شنیدیم که سونی منتظر است تا مایکروسافت ابتدا قیمت را اعلام کند تا بتوانند از قیمت کنسول خودشان کم کنند، مثل سال ۲۰۱۳ که پلی استیشن 4 در برابر ایکس باکس وان قرار گرفت: ۴۰۰ دلار در برابر ۵۰۰ دلار.

گفته می‌شد که به خاطر سخت‌افزار بسیار قدرتمند ایکس باکس سری ایکس، احتمالا قیمت کنسول هم گران‌تر باشد. اما گزارش‌های جدید چیز دیگری می‌گویند.

حالا اما روایت‌های متضادی می‌شنوم. قطعات و هزینه تولید پلی استیشن 5 قیمت کنسول را به ۴۵۰ الی ۵۰۰ دلار رسانده و حالا مایکروسافت کسی است که منتظر مانده تا سونی قیمت کنسولش را اعلام کند و سپس قیمت کمتری برای ایکس باکس سری ایکس در نظر بگیرد.

کدامیک دست بالاتر را دارند؟

حدس من احتمالا مایکروسافت است و بعید می‌دانم که سونی دلش بخواهد وارد این بازی بشود.

مایکروسافت در رابطه با بخش گیمینگ و آینده ایکس باکس به صورت کاملا شفافی گشاده‌رو بوده و نبرد کنسولی از شان آن‌ها خارج است. من که این حرف را نمی‌پذیرم. فکر می‌کنم آن‌ها از اینکه چطور در نسل قبل بازی خوردند متنفرند، نسلی که پلی استیشن 4، ایکس باکس وان را با نسبت ۲ به ۱ پشت سر گذاشت در حالی که فروش پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 تقریبا یکسان بود. حتی عرضه کنسول قدرتمندی مثل ایکس باکس وان ایکس هم تغییری در این دینامیک نداد.

از همین سو، این حرف را قبول دارم که مایکروسافت قیمت را نگه داشته تا سونی قیمت پلی استیشن 5 را اعلام کند و رقمی کمتر از آن را برای ایکس باکس وان در نظر بگیرد. وگرنه چه دلیلی دارد که آن‌ها تک به تک جزئیات مربوط به ایکس باکس سری ایکس را اعلام کنند ولی خبری از قیمت نباشد؟

شاید کاملا این ایده که مایکروسافت قیمت ایکس باکس سری ایکس را به ۴۰۰ دلار کاهش دهد و ضرری بزرگ متحمل شود را قبول نداشته باشم اما این موضوع محتمل به نظر می‌رسد که اگر سونی قیمت پلی استیشن 5 را به ۴۵۰ یا ۵۰۰ دلار برساند، مایکروسافت هم قیمتی مشابه در نظر بگیرد. این گزارش‌ها هم که می‌گویند ایکس باکس سری ایکس کنسولی ۶۰۰ دلاری خواهد بود هم غیرمنطقی است. مایکروسافت بهتر از هر کس دیگری می‌داند که قیمت‌گذاری کنسول آن هم در دوران از هم پاشیدن اقتصاد جهان چقدر مهم است.

من به این موضوع هم باور دارم که مایکروسافت راحت‌تر از سونی می‌تواند متحمل یک ضرر بشود. اول به این خاطر که آن‌ها یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا هستند و قدرتش را دارند، دوم اینکه به هیچ عنوان نمی‌خواهند مثل اتفاقی که در سال ۲۰۱۳ رخ داد، از سونی بازی بخورند. سوم هم اینکه آن‌ها می‌توانند با اشتراک گیم پس (Game Pass) بسیاری از ضرر را جبران کنند.

فاکتور ایکس و برگ برنده همه این‌ها می‌تواند ایکس باکس لاکهارت باشد، کنسول معرفی نشده‌ی مایکروسافت که گویا ضعیف‌تر از ایکس باکس سری ایکس است. این یعنی مایکروسافت یک گزینه ارزان قیمت از سری ایکس را آماده کرده که پاییز امسال یا کمی دیرتر به بازار بفرستد ولی هنوز از آن پرده برنداشته. گرچه برای معرفی آن کمی دیر شده ولی هنوز همه باور دارند که چنین کنسولی وجود دارد و عرضه می‌شود. اگر واقعی باشد، بحث کاهش قیمت ایکس باکس سری ایکس می‌تواند نفی شود چون جایی برای خودنمایی لاکهارت با قیمت پایین‌تر باقی نمی‌ماند.

من می‌گویم که عرضه دو کنسول با قدرت‌های متفاوت ایده بدی است و بهتر خواهد بود اگر مایکروسافت قیمت ایکس باکس سری ایکس را پایین بیاورد و تنها کنسولی باشد که پاییز امسال عرضه می‌کند.

مایکروسافت و سونی بازی عجیبی را شروع کرده‌اند و من فکر می‌کنم مایکروسافت شرکتی است که این بار آمده تا برنده بیرون برود و سونی باید مراقب باشد.

منبع: Forbes

.کپی شد