دسته‌ها
Uncategorized

درآمد ۵٫۸ میلیون دلاری دلالان از بازفروش پردازنده های Ryzen 5000 در eBay


مایکل دریسکول، خالق اسکریپتی که می‌تواند آیتم‌های فروخته‌شده در ای‌بی (eBay) را پایش کند، به‌تازگی تحلیل خود را از نحوه‌ی فروش پردازنده‌های سری رایزن ۵۰۰۰ ای ام دی (AMD Ryzen 5000) که با کدنام ورمیر (Vermeer) شناخته می‌شوند منتشر کرده است.

از همان روزهای آغازین عرضه‌ی پردازنده‌های کلاس دسکتاپ رایزن ۵۰۰۰، دلالان سراغ آن‌ها رفتند و با سفارش تعداد زیادی پردازنده و فروش مجدد با قیمت چند برابر در eBay، سود زیادی به ‌جیب زدند. با درنظرگرفتن قدرت پردازشی زیاد این پردازنده‌ها و تقاضای زیاد برای آن‌ها، دیدن تمایل دلالان به پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ تعجب‌برانگیز نیست. قیمت‌ها طی ماه گذشته تعدیل شده‌اند؛ اما پردازنده‌های سری رایزن ۵۰۰۰ ای ام دی همچنان بسیار بیشتر از قیمت تعیین‌شده توسط تیم قرمز به ‌فروش می‌رسند.

براساس گزارش تامز هاردور به نقل از مایکل دریسکول، دلالان موفق شده‌اند ۸۷۲۹ واحد پردازنده‌ی مبتنی ‌بر معماری ذن ۳ (Zen 3) را صرفا در eBay به ‌فروش برسانند. برای اینکه بفهمید این عدد تا چه حد زیاد است، بهتر است بدانید که فروش ۸۷۲۹ واحد پردازنده‌ی ذن ۳ معادل ۵,۸۸۰,۴۷۲ دلار است. داده‌های به‌دست‌آمده نشان می‌دهند دلالان حداکثر ۹۴۶,۲۵۹ دلار درآمد از طریق فروش پردازنده‌های ذن ۳ در eBay کسب کرده‌اند. البته دلالان تنها کسانی نبودند که از فروش پردازنده‌های ذن ۳ درآمد کسب کردند؛‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد پلتفرم‌های eBay و پی‌پال (PayPal) نیز ۶۲۵,۶۶۵ دلار سود به ‌جیب زده‌اند. 

ظاهرا دلالان AMD Ryzen 5 5600X را راحت‌تر از هر پردازنده‌ی دیگری به‌فروش رسانده‌اند؛ زیرا این پردازنده‌ی هشت هسته‌ای قیمت به‌ نسبت پایینی دارد و تقاضا برای آن زیاد است. براساس آمار منتشرشده توسط دریسکول، دلالان حداکثر ۳۲۰۴ واحد پردازنده‌ی Ryzen 5 5600X را در eBay فروخته‌اند که شامل ۳۶٫۷ درصد از کل پردازنده‌های فروخته‌شده توسط دلالان می‌شود.

اگر نگاهی به سودآوری بیاندازیم، متوجه می‌شویم Ryzen 9 5900X بیشترین سود را عاید دلالان کرده است. Ryzen 9 5900X که صرفا در ۱۹۶۲ واحد به ‌فروش رسید، به دلالان کمک کرده است ۴۵۹,۲۵۶ دلار سود کسب کنند که معادل ۴۸٫۵ درصد از کل سود حاصل از فروش پردازنده‌های ذن ۳ است. 

آمار فروش پردازنده‌های سری AMD Ryzen 5000 در eBay
نام پردازنده قیمت رسمی تعداد فروش میانگین قیمت مجموع فروش سود تخمینی دلالان سود تخمینی eBay / پی پال
Ryzen 5 5600X ۲۹۹ دلار ۳۲۰۴ واحد ۴۰۵ دلار ۱,۳۰۳,۱۰۲ دلار ۱۱۷,۷۶۰ دلار ۱۳۵,۴۳۱ دلار
Ryzen 7 5800X ۴۴۹ دلار ۲۱۲۶ واحد ۵۵۳ دلار ۱,۲۰۳,۹۷۰ دلار ۳۹,۶۰۴ دلار ۱۲۸,۸۹۱ دلار
Ryzen 9 5900X ۵۴۹ دلار ۱۹۶۲ واحد ۸۰۰ دلار ۱,۶۲۶,۰۴۳ دلار ۴۵۹,۲۵۶ دلار ۱۸۰,۱۴۶ دلار
Ryzen 9 5950X ۷۹۹ دلار ۱۴۳۷ واحد ۱۱۱۰ دلار ۱,۷۴۷,۳۵۷ دلار ۳۲۹,۶۳۹ دلار ۱۸۱,۱۹۷ دلار

دریسکول می‌گوید نحوه‌ی قیمت‌گذاری پردازنده‌های سری رایزن ۵۰۰۰ ای ام دی در طی یک ماه اخیر بهبود پیدا کرده است؛ اما هنوز فاصله‌ی زیادی تا برگشتن به‌ حالت عادی دارد. پردازنده‌‌های Ryzen 9 5950X و Ryzen 9 5900X همچنان ۴۰ درصد گران‌قیمت‌تر از حالت عادی هستند و Ryzen 7 5800X به‌طور معمول با ۲۵ درصد بیشتر از قیمت عادی در eBay در دسترس قرار دارد. از طرفی قیمت پردازنده‌ی Ryzen 5 5600X تا ۳۰ درصد بیشتر از قیمت تعیین‌شده توسط ای ام دی است.

فعالیت دلالان صرفا به eBay خلاصه نمی‌شود و ظاهرا آن‌ها سراغ StockX نیز رفته‌اند. StockX فروشگاهی است که بیشتر به‌ خاطر فروش کفش ورزشی، لباس‌های خیابانی و کیف شناخته می‌شود و به ‌همین دلیل فروش پردازنده در آن بسیار عجیب به‌ نظر می‌رسد. نکته‌ی مهم این است که StockX تنها سه درصد از مبلغ فروش را به‌عنوان کارمزد برمی‌دارد و به‌همین دلیل سود بیشتری برای فروشنده به ‌ارمغان می‌آورد؛ این درحالی است که ای‌بی ۱۳ درصد از قیمت فروش را به‌ خود اختصاص می‌دهد. 

مقاله‌های مرتبط:

ظاهرا دلالان موفق شده‌اند صرفا ۸۰۵ واحد از پردازنده‌های ذن ۳ را در StockX به‌فروش برسانند؛ این فروش بین دو پردازنده‌ی Ryzen 9 5900X و Ryzen 9 5950X تقسیم شده است. البته گرایش کلی مردم به مدل‌های پردازنده‌ها، در StockX نیز دیده می‌شود؛ با این‌ توضیح که Ryzen 9 5900X همچنان پول زیادی برای دلالان به ‌ارمغان می‌آورد.

دلالان در  StockX پردازنده‌های سری رایزن ۵۰۰۰ را با قیمتی پایین‌تر از eBay به ‌فروش می‌رسانند و دلیل اصلی موضوع به کمتر بودن کارمزد StockX مربوط می‌شود. برای مقایسه، میانگین قیمت Ryzen 9 5900X در StockX برابربا ۷۵۸ دلار است؛ درحالی‌که همین پردازنده در eBay با قیمت میانگین ۸۰۰ دلار به‌ فروش می‌رسد. 

به ‌نظر می‌رسد اتفاقاتی که برای پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ رخ داده‌، نسل‌های پیشین پردازنده‌های سری رایزن را نیز درگیر کرده‌ است. بررسی‌های دریکسول نشان می‌دهند پردازنده‌های مبتنی ‌بر معماری ذن پلاس و ذن ۲ با افزایش قیمت تقریبا ۳۳ درصدی و ۲۵ درصدی مواجه شده‌اند. به‌طور مشخص‌تر، پردازنده‌ه‌های Ryzen 3 3100 و Ryzen 3 3300X با افزایش قیمت ۴۵ درصدی مواجه شده‌اند. گفته می‌شود کاربران سراغ تراشه‌های ارزان‌قیمت رایزن می‌روند تا محصولات سری رایزن ۵۰۰۰ مجددا در خرده‌فروشی‌های رسمی برای فروش در دسترس قرار بگیرد. ظاهرا قیمت پردازنده‌های مبتنی ‌بر معماری ذن افزایش پیدا نکرده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *