دسته‌ها
Uncategorized

ایلان ماسک تصویر راکت غول پیکر سوپرهوی را منتشر کرد


اسپیس ایکس در حال آماده کردن مقدمات برای آزمایش نسل جدید راکت سوپرهوی است که فضاپیمای استارشیپ را به فضا خواهد برد. ماسک پیش از اجرای این آزمایش تصویری از اولین راکت سوپرهوی را منتشر کرده که پروتوتایپ BN1 نام دارد.

تصویر منتشر شده در توییتر ماسک پروتوتایپ BN1 را در مرکز آزمایش اسپیس ایکس واقع در «بوکا چیکا» نشان می‌هد. برای درک بهتر ابعاد غول پیکر این بوستر ۷۰ متری کافی است به تصویر فردی که روی جرثقیل قرار گرفته دقت کنید. شرکت مذکور قرار است سیستم استارشیپ و سوپر هوی را برای اولین پرواز مداری در تاریخ ۱۰ تیر ۱۴۰۰ (۱ ژوئیه ۲۰۲۱) آماده کند. برای نمایش کامل تصویر روی آن کلیک کنید.

پروتوتایپ BN1 در این عکس تنها برای انجام آزمایش‌های زمینی توسعه یافته و مسیر را برای پرواز مداری نسل بعدی که BN2 نام خواهد داشت آماده می‌کند. نمونه اولیه BN3 هم احتمالا فضاپیمای ۵۰ متری استارشیپ را به فضا خواهد برد.

اسپیس ایکس مدعی است پس از توسعه نهایی این سیستم سوپرهوی با نیروی حاصل از ۳۱ موتور رپتور قوی‌ترین ماشین پرتاب فضایی خواهد بود که دنیا به خود دیده است. دیگر مزیت این سیستم مثل فالکون قابلیت استفاده مجدد است و پس از قرار گرفتن فضاپیما در مدار مرحله اول راکت دوباره روی زمین فرود آمده و آماده پرتاب دوباره خواهد شد.

استارشیپ به گونه‌ای توسعه یافته که پیش از بازگشت به زمین قادر به فرود روی سیارات دیگر باشد. این فضاپیما هم در نوع خود فوق‌العاده پیشرفته و قدرتمند بود و توانایی حمل ۱۰۰ مسافر و محموله‌های دیگر را دارد.

استارشبپ فعلا در مرحله آزمایش به سر می‌برد و آخرین نمونه آن علی‌رغم فرود موفق روی زمین پس از دقایقی منفجر شد تا به سرنوشت نسخه قبلی دچار شده باشد. چهارمین آزمایش پرواز در ارتفاع بالا قرار است با استفاده از نمونه اولیه SN11 همین روزها صورت بگیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *