دسته‌ها
Uncategorized

آیا داستان GTA V بالاخره در نسل نهم گسترش خواهد یافت؟‌


بعد از GTA IV و نخستین Red Dead Redemption، راکستار گیمز چندان به عرضه بسته‌ّای الحاقی داستان و تک‌نفره تمایل نشان نداد. هم GTA Online و هم Red Dead Online انبوهی پول سرایز جیب این شرکت می‌کنند و در ۷ سال اخیر، منطقی‌ترین کار برای راکستار،‌ سرمایه‌گذاری روی بخش آنلاین بوده است. پول واقعی اینجاست.

با بازیکنانی که هر روز سر از دو بازی درمی‌آورند، واقعا به نظر می‌رسد دوران بسته‌هایی مانند Undead Nightmare یا Episodes from Liberty City به پایان رسیده باشد و هم راکستار و هم گیمرها، دیگر دنیای نامحدود و بی‌سر و ته آنلاین را ترجیح می‌دهند.

اما GTA V اکنون در شرایطی قرار گرفته که هیچوقت مشابه‌اش را در کارنامه راکستار گیمز ندیده‌ایم. همین دیشب اعلام شد که بازی در نیمه دوم ۲۰۲۱ به کنسول‌های نسل نهم هم می‌آید و یعنی با گذشت سه نسل، هنوز هم قرار نیست از لوس سانتوس دل بکنیم. حتی اسکایریم هم در چنین شرایطی نبوده و اگر قرار باشد برای بار سوم و چهارم GTA را بخریم، نیاز به دلایل بیشتری نسبت به عرضه صرفا دوباره‌اش روی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس داریم.

برای همین هم راکستار گفته که نسخه نسل نهمی GTA V «بهبود و گسترش» خواهد یافت. منظور از بهبود که واضح است، سازندگان دستی به سر و گوش گرافیک بازی می‌کشند و با SSD های سریع دو کنسول، مشکل همواره آزاردهنده بارگذاری‌های بازی برطرف می‌شود. و بعد می‌رسیم به عبارت «گسترش» که می‌تواند بی‌شمار معنای مختلف داشته باشد.

آیا منظور اینست که محتویات تازه‌ای برای بخش آنلاین از راه می‌رسد؟ خب این که خبر جدیدی نیست، طبیعتا انتظار داشتیم تا قبل از عرضه GTA VI، پشتیبانی از بخش آنلاین ادامه پیدا کند چون خیلی ساده اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت است.

اما بیایید از زوایای دیگر هم به موضوع نگاه کنیم. همین یکی دو هفته پیش بود که راکستار و اپیک گیمز، GTA V را برای یک هفته کامل رایگان کردند و هرکسی که بازی را گرفت، برای همیشه صاحب آن خواهد بود. از سوی دیگر، خریداران پلی استیشن 5، در سه ماه نخست عرضه کنسول می‌توانند بخش آنلاین را به عنوان یک بازی مستقل و رایگان دریافت کنند.

GTA Online

با چنین دست و دلبازی‌هایی، قطعا اینطور نیست که راکستار از کسب درآمد خسته شده باشد. آن‌ها صرفا در موقعیتی هستند که یک بازی با پتانسیل‌های فروش بی‌پایان در اختیار دارند و وقتش رسیده که بار دیگر دلیلی به تمام خریداران پیشین برای هزینه مجدد بدهند.

و چه چیزی بهتر از یک بسته الحاقی داستانی آن هم وقتی می‌تواند یک جریان درآمدی مجزا از بخش آنلاین فراهم آورد؟ شما را نمی‌دانم، اما اگر قرار باشد تجاربی تازه و درست و حسابی (و نه شاید چند ماموریت فرعی و فعالیت‌های جانبی) به بخش تک‌نفره GTA V اضافه شود، احتمالا دوباره حاضر به پرداخت ۴۰ یا حتی ۶۰ دلار برای پکیج کاملش باشم.

بسته الحاقی داستانی برای GTA V، یکی از بزرگ‌ترین خواسته‌های گیمرها در ۷ سال اخیر بوده و این یعنی راکستار بدون اینکه اصلا تلاشی کند، مخاطبانی دارد که برای چند ساعت گیم‌پلی بیشتر در آن دنیا با جون و دل پول می‌دهند. پیشنهاد من را بخواهید، می‌توانید با یک بسته گسترش‌دهنده داستانی (یا بسته‌ای که داستان‌هایی متفاوت را به این جهان می‌آورد) هم حرکتی فن‌سرویس کرده باشید که حسابی طرفداران را به وجد می‌آورد، هم بار دیگر فروش عنوانی که دیگر دارد به اواخر عمرش نزدیک می‌شود سر به فلک می‌کشد. همه برنده‌اند.

.کپی شد