دسته‌ها
Uncategorized

آمریکا شرکت SMIC، بزرگترین تولیدکننده چیپ چین را به لیست سیاه اضافه می‌کند


وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد چندین کمپانی چینی جدید را به لیست سیاه خود اضافه کند که در میان آن‌ها یکی از بزرگترین سازندگان تراشه در جهان یعنی SMIC هم قرار دارد.

طبق گزارش بلومبرگ، وزارت دفاع آمریکا SMIC را یک شرکت تحت مالکیت یا کنترل ارتش چین معرفی خواهد کرد. در ماه جاری میلادی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ یک دستور اجرایی را امضا کرد که از ۲۲ دی مانع از خرید سهام شرکت‌های حاضر در لیست سیاه وزارت دفاع توسط سرمایه‌گذاران آمریکایی می‌شود.

SMIC در بیانیه‌ای اعلام کرده که به ارتباط سازنده و علنی با دولت آمریکا ادامه می‌دهد و هیچ ارتباطی میان آن و ارتش چین وجود ندارد. این کمپانی از عدم تولید تراشه برای استفاده ارتش چین خبر داده است.

این کمپانی بزرگترین سازنده چیپ در چین محسوب می‌شود که در جهان سهمی نزدیک به ۴ درصد دارد. مشتریان آمریکایی این چیپ‌ساز چینی شامل کوالکام، برودکام و «تگزاس اینسترومنتس» می‌شود.

چیپ‌ساز چینی SMIC

در حال حاضر ۳۱ کمپانی در لیست سیاه وزارت دفاع به چشم می‌خورند. SMIC یکی از چهار کمپانی جدیدی محسوب می‌شود که وزارت دفاع می‌خواهد به لیست خود اضافه کند. دیگر شرکت‌ها را «فناوری ساخت و ساز چین»، «مشاور مهندسی بین‌المللی چین» و «شرکت ملی نفت فلات قاره چین» (CNOOC) تشکیل می‌دهند.

SMIC در مه ۲۰۱۹ از لیست بورس نیویورک خارج شد که دلیل آن را محدودیت حجم معاملات و هزینه‌های بالای اداری و نه جنگ تجاری میان آمریکا و چین یا لیست سیاه دولت ترامپ اعلام کرد. در این لیست سیاه هواوی و سایر کمپانی‌های فناوری چینی قرار گرفته‌اند.

این چیپ‌ساز چینی تا به امروز از تحریم‌های آمریکا ضربه خورده و نمی‌تواند تجهیزات موردنیاز خود را از کمپانی‌های آمریکایی تهیه کند. در اوایل ماه اکتبر SMIC به سهامداران خود اعلام کرد که محدودیت‌های صادرات روی تولید آن تاثیر می‌گذارند.

ترامپ با فرمان اجرایی جدیدش و همچنین احتمال اضافه شدن چهار شرکت چینی بزرگ به لیست سیاه، تلاش‌ها برای مقابله با چین را افزایش می‌دهد. اگر جو بایدن به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا وارد کاخ سفید شود، شاید تغییری در این سیاست‌ها ایجاد شود، هرچند تضمینی برای این موضوع وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *